Jsou Google analýzy zadarmo?

Google Analytics patří k internetovým nástrojům, které si v uplynulých letech získaly širokou oblibu, a to i mezi marketéry. Nabízí jednoduché a přehledné měření webových statistik, které je navíc zcela zdarma. Nebo snad není?

V posledních měsících jsme mohli sledovat, jak dramaticky narůstá nespolehlivost analýzy klíčových slov, která je nezbytná pro kvalitní SEO, a tedy úspěšnost jakéhokoli podnikání na internetu. Snadno se tak může stát, že místo řady klíčových slov, která přivedla návštěvníky na váš web, získáte pouze informaci „not provided“.

Na otázku, proč software přestává zobrazovat klíčová slova ve svých analýzách, Google odpovídá, že skrývání těchto informací je v zájmu zvýšení bezpečí a soukromí uživatelů. Je tomu ale skutečně tak? Je uživatelské soukromí pro Google tou hlavní prioritou?

Bohužel se zdá, že není. Využíváte-li totiž placených služeb Google AdWords, Google Analytics vám všechna klíčová slova vyhledávání bez okolků zobrazí. Soukromí uživatelů je tak prioritou pouze v případě, že za něj nejste ochotni zaplatit.

Někdy tak Google Analytics zdarma připomíná spíše marketingový mýtus než užitečného pomocníka při práci. Ve skutečnosti totiž za jeho služby platíme kvalitou informací. Shrnuto a podtrženo, význam Google Analytics pro bezplatnou optimalizaci webu znatelně klesá.

Not Provided (Zdroj: Hallam Internet)

Not provided (Zdroj: Hallam Internet)

Kategorie: Interactive