Facebook a video – souboj s Youtube?

Vladimír Rejlek, Interactive Director, Wunderman

Vladimír Rejlek, Interactive Director, Wunderman

Google uvádí, že za každou minutu se na YouTube nahraje 300 hodin videí. Ještě před rokem to bylo třikrát méně. Velká část videí přehraných uživateli na Facebooku je ale nakonec stejně vložená (embeded) z YouTube. Ovšem potvrzuje se také trend, kdy marketéři zkoušejí nahrávat svá videa přímo na FB místo na YouTube (a na Facebook dát link na YouTube).

Nicméně o YouTube jistě nemusíme mít strach. Charakter obou sítí je přece jen dost odlišný a způsob, jak tyto služby využíváme, je jiný. YouTube je prostě víc „televize“ a Facebook víc „rozcestník“ k informacím.

Na co bych tedy chtěl v souvislosti se změnami přehrávání videí na Facebooku (nově auto-play videa) upozornit, je z pohledu marketérů pozvolná transformace celého tohoto sociálního média v další, lidově řečeno homepage Seznamu. Tedy opravdu silného média, kde můžeme velmi jednoduše a především neskutečně cíleně zobrazit reklamu.

Dříve klienti vnímali Facebook jako další platformu, kde musí mít svou „page“ a na ní co nejvíce fanoušků. O tom už to dávno není (i vzhledem ke změně oslovení vlastních fanoušků; bez podpory postů oslovíme jen 3–6 % vlastních). Facebook se stal unikátním mediálním kanálem, kde můžeme nejen oslovit širokou cílovou skupinu (v ČR přes 4 mil. uživatelů), ale především v ní velmi dobře cílit. A videa a auto-play jsou jen další příležitostí pro nás marketéry, jak využít formu, která je našemu cílovému publiku blízká.

Kategorie: Interactive, O reklamě, Trendy