Trendy, které ovlivní marketing v roce 2016


Na konferenci WebTop100 moderoval náš Digital Director Vláďa Rejlek sál Euforie, který byl plný trendových, digitálních a datových přednášek. Která témata ho zaujala nejen jako moderátora, ale i jako posluchače?
MAY_5861Konferenci WebTop100 jsem moderoval už loni. Úroveň letošního ročníku mě ale velmi příjemně překvapila. V sále Euforie bylo – ačkoli nešlo o hlavní sál – celý den v podstatě plno a o přednášená témata byl mezi diváky zájem. Mě osobně pak zasáhla témata, která se vlastně prolínala všemi prezentacemi.

Zase ti YouTubeři

Prvním z nich byli YouTubeři a zamyšlení nad tím, jak dnešní mladá generace konzumuje média. Je to rozhodně jinak, než na co jsme byli zvyklí my. Rozdíl mezi námi a o generaci mladšími diváky je hlavně v tom, že oni – řečeno s nadsázkou – vlastně neumí používat televizi. Prostě si pustí cokoli chtějí a kdy chtějí na YouTube. Toto téma rozvedl Tomáše Pflanzer z Nielsen admosphere v prezentaci výzkumu, který popisuje vnímání YouTuberů mezi Čechy. V něm zaujala statistika, že průměrnému americkému divákovi, který používá YouTube pro zábavu, se vybaví jména až osmi YouTuberů, zatímco průměrný Čech zná dva. Nepoměr mezi tím, kam směřujeme a kde jsme, je zatím obrovský. Ale už teď můžeme říct, že stejně jako v jiných oblastech budeme i ve sledování YouTube a znalosti YouTuberů Ameriku následovat, i když opět s asi dvou až tříletým zpožděním. Tomáš se také zastavil u růstu YouTube a u počtu lidí, které úspěšní YouTubeři zasáhnou – někteří dosahují až stovek tisíc followerů. To už je číslo, kterému stojí za to věnovat pozornost, nemyslíte?

Marketing v mobilu, ale i v jiných věcech

Na výzkum o YouTuberech navázala tematicky panelová diskuze o trendech příštího roku. V souvislosti s nimi se hodně mluvilo i o mobilním marketingu. Tomáš Čermák z eMan, Petr Dvořák z Lime – HighTech Solutions, Miloš Endrle z Geewa a Petr Fodor z AppAgent se dotkli jak tématu videí v mobilu, tak jednoduchého natáčení, Periscope a online streamování videa. Všichni řečníci se shodli na tom, že právě mobil je jednou z platforem, ve které vidí velkou budoucnost. Také my ve Wundermanu už s několika klienty přemýšlím nad kampaněmi, které by mohly být postaveny například na živém streamování videa – smysl to dává například pro klienty z oblasti cestovního ruchu, ale i dalších segmentů.

V souvislosti s trendy nemohla konference také opomenout téma inteligentní domácnosti a tzv. Internet of Things (o kterém psal i Milan Janecký na našem blogu). Chytré ledničky v domácnostech budou příští rok samozřejmostí. Otázkou ale je, jak takové spotřebiče a zařízení využijeme my marketéři. Stále jde totiž hlavně o nástroje, které slouží lidem. Jak se do nich ale dostat jako značka, je stále oříšek. A o tom bude příští rok – kdo tenhle problém rozlouskne a jako první zpracuje nějakou případovou studii, asi vyhraje. Což je příležitost i pro marketingové agentury.

Naše oblíbená personalizace

Třetí téma, které mě na konferenci WebTop100 zaujalo a ke kterému má blízko i Wunderman, je personalizace obsahu. Je pravdou, že se ní mluví už dlouho. Letos a hlavně v příštím roce už se ale bude v praxi skutečně uplatňovat. Prvním důkazem byla přednáška Terezy Roučkové z Danone o komunitním portále pro maminky Nutriklub.cz. Tereza se podělila o zkušenosti z celkové komunikace s registrovanými ženami a o tom, jak v Danone propojují data z Facebooku s interními daty tak, že jsou schopni na uživatelky Facebooku cílit dle své databáze s personalizovaným sdělením. Potvrdila domněnku, že má smysl s aktivními maminkami komunikovat často, a naopak „sváteční“ návštěvnice moc nespamovat. Tak je možné dosáhnout lepších konverzních poměrů na všech frontách.

Slova Terezy Roučkové potvrdil i Milan Janecký, Managing Director KBMG, který představil, jak je možné právě transakční data vhodně propojit s daty lifestylovými. Tedy že je možné, za pomoci databáze svých zákazníků s informacemi o tom, co a jak často nakupují, nejen udělat segmentaci toho, že někdo utrácí hodně a někdo málo, popř. podle pohlaví a věku, ale že k tomu lze přistoupit ještě sofistikovaněji. Jsme totiž schopni o lidech například z Facebooku zjistit, jaké mají oblíbené značky. Nebo jestli jde o mladé singles, kteří mají třeba radši luxusnější brandy a tedy proto víc utrácí u mě nebo mé konkurence. Nebo zda se jedná o maminky od rodin, co mají rádi Hami a čtou časopisy jako Žena a život. Teprve podle toho jim musím připravit a přizpůsobit nabídku. Propojování social a transakčních dat je vlastně dalším krokem v personalizaci, která jde neustále dopředu.

Kategorie: Agentura, Data, Interactive, Trendy