Datový analytik – to prostě nikomu nevysvětlíš!

Každý z nás dostává otázky na své zaměstnání – ať už z důvodu, že to opravdu někoho zajímá anebo jen tak, aby řeč nestála. Abych řekl pravdu, ani po 8 letech nedokážu na tuto otázku rychle a výstižně odpovědět. Lidé si dokáží lépe představit věci, se kterými se setkávají častěji a tak není (dle mého názoru) těžké někomu vysvětlit náplň práce prodavače, výrobce bot, správce koupaliště apod. U datového analytika je to trochu těžší. Skoro bych řekl, že to je lehce analytický problém.

Pokud tedy chceme, aby naše okolí lépe chápalo, proč každé ráno vstávám a chodím do zaměstnání, je třeba naši práci trochu přiblížit a polidštit.

foto

Michal Hýsek, Chief Data Analyst

Přijde mi, že spousta lidí se na nás dívá jako na „ajťáky“. Asi tomu rozumím, protože dříve celé dny u počítače seděli právě jen programátoři, vývojáři apod., ale dnes už si mnoho lidí svoji práci bez počítače nedokáže představit. Takže ano, celé dny sedíme u PC, ale rozhodně bych se nepopsal jako „ajťák“.

„Zpracování surových dat a jejich následná interpretace.“ Tak bych popsal svojí práci já.

Nejsem si ale jist, zda každému bude stačit taková odpověď. „SQL, teradata, Oracle, excel, …“ –  jednoduše by se dalo říct, že pokud někdo v těchto výrazech vidí více než jen shluk písmen, bude o to snazší mu vysvětlit náplň práce datového analytika. Pro pochopení není, dle mě, důležité znát technické věci do podrobností, protože nechceme, aby někdo druhý dělal práci za nás, ale stačí nám, aby pochopil, co jsme pro něj schopni udělat.

Každý si pod pojmem data představí něco jiného. Můžeme říct, že data jsou údaje o všem možném. Např. telefonní operátor má údaje o tom, komu a kam lidé volají, obchodní řetězce mají zase údaje o tom, co lidé nakupují. Úkolem analytika je z těchto údajů něco užitečného získat, např. kdo poslal na silvestra smsku, kdo kupuje rohlíky, kam lidé jezdí nejčastěji na dovolenou atp.

Odpovědi na tyto otázky najdeme vždy v nějakých datech (tabulkách, databázích). Představme si, že databáze je knihovna a jednotlivé knihy jsou tabulky. Pak tedy víme, že v knihovně najdeme odpověď na každou otázku, kterou si položíme, jen nevíme, které knihy použít. Úkolem analytika je tedy všechny knihy přečíst a porozumět jim, případně přeložit do stejného jazyka, abychom si jednotlivé knihy dokázali jednoduše propojit.

Tabulky, tabulky a zase jenom tabulky – tak by se dala jednoduše shrnout naše každodenní práce. Na druhou stranu můžeme říct, že každý den objevujeme něco nového – informace, které jsou na první pohled ukryté ve změti čísel a znaků.

Na závěr musím zmínit, že známe odpovědi na věci minulé i budoucí (minulost je samozřejmě přesnější).

Kategorie: Data