Z Prahy do Seattlu a zpět za 90 dní, aneb jak se stát expertem na marketingovou automatizaci

Z Prahy do Seattlu se podařilo přesunout, byť dočasně, našemu kolegovi Karlovi Žitnému. Až se vrátí do Prahy, bude z něj jeden z prvních českých certifikovaných specialistů na Marketo, nástroje usnadňujícího marketingovou automatizaci. Jak se mu tam líbí a jak vypadá typický den ve Wunderman Seattle?


Karle, proč přesně jsi byl do Seattlu vyslán?
Hlavním cílem je získat praxi v používání nástroje Marketo na tak velkém globálním klientovi Wunderman, jakým je Microsoft a složit zkoušku Marketo Certified Expert.

rsz_party_wunder

Wunderman party v Seattlu

Když srovnáš svou zkušenost s naším Wunderman Praha a Wunderman Seattle, co bys vypíchl jako největší odlišnost?
Vezmu to z pohledu péče o klienta Microsoft. A tady je ohromné množství informací, které musíš vstřebat ještě dávno před tím, než vůbec můžeš pro Microsoft pracovat. Práce pro Microsoft vyžaduje velkou míru flexibility a smysl pro detail. Rozhodně je to obrovská zkušenost.

Když čtu tvůj facebookový profil, hodně často také mluvíš o odlišnostech v dopravním značení a cestování. Jak se ti jezdí po silnicích?
Vtipné je, že tady platí pravidlo prvního, když přijedeš na křižovatku bez světel. Prostě když zastavíš na křižovatce první, tak máš přednost. Když máš koule, jedeš první, ale musíš si být vědom, že když se s někým srazíš, bude to drahé.
Sexy je odbočování na červenou na křižovatce se semafory. Na to musí ale člověk po návratu do Prahy rychle zapomenout…
Není výjimkou ani 6 jízdních pruhů. Co mě nejvíce pobavilo, je nejrychlejší pruh značený symbolem Tří Sester bez třech čárek. Takže si dovedete představit, jak se tomu tady říkáme . (smích) Slouží k přednostnímu průjezdu při 2 a více osobách v jednom autě…
Nejvíc mě ale překvapila ohleduplnost a přívětivost místních řidičů. S tím se v Čechách nesetkáš…

Karel jezdí do práce na kole...

Karel jezdí do práce na kole…

Taky jsem si všiml, že si pochvaluješ geekovská doupata. Jací jsou tamní geekové? Už ses s nimi pustil do dračáku?
Do Dračáku ne, i když jsem ho viděl hrát. Jen pro zajímavost: Viděl jsem tu na prodej první edici Dungeons & Dragons od Garryho Gyraxe v knihkupectví ze sedmdesátých let.
Já si zde „ulítávám“ na figurkové hře Flames of War s tematikou 2. světové války.

A jak se ti tam pracuje? Jaký je tamní pracovní režim?
Je tu hektické pracovní tempo, kdy není výjimkou pracovat 10-14 hodin během pracovního týdne. Pokud něco nestihneš, je třeba se připravit o víkendu. Jinak prostě není čas.
Nyní se připravuji na certifikaci Marketo Certified Expert, kterou bych měl zhruba do měsíce absolvovat.

To zní docela šíleně. Jak tedy vypadá takový typický den?
Vstávám na cally mezi 5.00 a 7.00 ráno. Většinou je tu více práce než stačíme udělat, je proto třeba dodržovat priority. Večer končíme i ve 21:00, zvlášť pokud je třeba řešit něco s naší kanceláří v Delhi.
Přes den je hodně meetingů s Microsoftem a kancelářemi Wundermanu v Praze, Delhi a Buenos Aires. Většinou ale pracuji na projektech z kanceláře v Seattlu. Pokud se nestíhám přesunout, pracuji výjimečně z hotelu.
Během dne si můžu dát zdarma v kanceláři Wunderu malé snacky (brambůrky, preclíky, ovoce) včetně nápojů (plechovky, káva apod.).
Když je práce hotova (typicky v pátek večer), můžeme si dát pivo – opět zdarma. Pivo je dostupné v sudu přímo v kancelářích Wundermanu, každý týden jiná značka. Pivo si můžete natočit do plastového džbánu a jít relaxolavat s kolegy na střešní terasu, dívat se na panorama Seattlu s mořem v pozadí…

marketo_group

Skupina připravující se na certifikaci Marketo. Vlevo, třetí sedící, je Karel Žitný.

Zmínil jsi Marketo. Mohl bys mi nějak přiblížit co to je?
Marketo je nástroj pro marketingovou automatizaci. Je to nejlepší nástroj, který je k dostání na trhu a který umožňuje držet všechny online kampaně klienta pod kontrolou.
Můžeš z jednoho nástroje řešit lead management, posílat hromadné i trigerované emaily, umožňuje přizpůsobit marketingovou komunikaci pro mobilní zařízení, napojit Marketo na CRM (MS Dynamics nebo Salesforce), propojit Marketo s AdWords či Facebook Lead Ads a řadu dalších velmi zajímavých funkcí. To má za následek zvýšení obratu klienta řádově o desítky až stovky procent.
Do České republiky marketingová automatizace přichází sice pomalu, ale přichází. Ve Wundermanu se jí ostatně věnujeme na řadě dalších klientů, ať už jde o Shell nebo třeba CK Fischer.

A není marketingová automatizace jednom další buzzword?
Ne, není. Jednoduše se žádnému klientovi se v dnešní době nevyplatí naprogramovat vlastní řešení pro automatizaci a proto je ochoten za prémiové řešení, jako je Marketo, zaplatit.
Schválně si udělej kalkulaci, co tě bude stát vývoj aplikace a její údržba. Jistě dojdeš k miliónovým investicím. Každá menší integrace stojí desítky až stovky tisíc korun. Využitím nástroje, jako je Marketo, uspoříš a nebudeš suplovat práci software developmentu, nebo vynalézat již vymyšlené.

Myslíš si, že automatizace je téma i pro české firmy?
Stoprocentně. Pokud začnou české firmy investovat do automatizace, dostanou neuvěřitelný náskok před konkurencí. Není důležité o automatizaci jen mluvit – je třeba se nadechnout a skočit rovnou do praxe, která naučí nejlépe. Zvláště důležitá je automatizace pro firmy, které mají ambice působit mimo ČR, nebo holdingy vlastnící více firem, které potřebují využít sílu skupiny.

Blackbird v celé své kráse

Blackbird v celé své kráse

Aha, to nezní špatně. Hele a krom pití piva a hraní Flames of War – sportuješ tam třeba? Jak se v Americe bavíš?
Dělám menší výlety po okolí – nedávno jsem navštívil EMP Muzeum v Seattlu nebo Museum of Flight u původního sídla společnosti Boeing. Viděl jsem například rozbitou kytaru Kurta Cobaina nebo Lockheed SR-71 Blackbird – je to tu fakt zážitek.
Super jsou tu také parky – Gas Works Park, ze kterého je nádherný výhled na Seattle. Narozdíl od Prahy jsou tu v parcích navíc volně přístupné tenisové kurty pro veřejnost.
Co mi bude chybět v Praze jsou určitě skvělé a dlohé cyklotezky, které tu vedou po okolí desítky mil. Jezdím proto hodně na silničním kole, které jsem si tu koupil. Pochopitelně se také připravuji na další triatlonovou štafetu týmu Vlků Group Account Directora Jardy Nováka. Nejlepší výkon je zatím cesta kolem jezera Washington – dělá to cca 84 km.  Seattle je vůbec město, co žije sportem a přírodou.

Zní to jako supr pracovní výlet. Chybí ti tam vůbec něco?
Ani ne něco, ale někdo. Chybí mi moje skvělá rodina – hlavně moje žena a dcera… Co se jídla týče, tak mi určitě chybí kvalitní maso – takže si dám po návratu pořádný steak. (smích)

A na co se těšíš, až se vrátíš do Prahy?
Určitě na to, až další den odjedu na dovolenou do Řecka s rodinou. Po návratu na další výzvy ve Wundermanu v týmu Vlků Jardy Nováka a vůbec na super lidičky, co máme ve Wundermanu v Praze!

 

Kategorie: Agentura, Trendy, Wunderlidi, Zajímavé projekty