Běh je geniální! Pojď do toho taky, říká šéf datařů. Maratonec na trati i ve Wundermanu

Pokud neběhá mezi klienty, najdete našeho „datového ředitele“ pravděpodobně na nějakém tréninku při přípravě na nadcházející závody ve vytrvalostních bězích či na triatlon. Vytrvalost se mu určitě nedá upřít ani v práci – ve Wundermanu je David Novohradský už více než jednu dekádu a práce ho u nás pořád baví. Díky čemu? A jak se mu daří skloubit náročnou práci s časově náročným sportem?

David Novohradský pracuje ve Wundermanu 12 let, šéfuje datařským týmům. Foto: Josef Jelínek/Wunderman

Davide, pokud se nepletu, děláš ve Wundermanu už přes dvanáct let. Co Tě tady drží, co tu máš rád?
Wunderman se v posledních pěti letech opravdu hodně vyrostl. Pamatuji si, že když jsem nastoupil, tak nás bylo kolem třiceti. Já ho i tak ale pořád považuji za malou, skoro rodinnou firmu. Není to zatím žádný korporát, který jsem si již v minulosti vyzkoušel, a nebylo to ono. Krásné na Wundermanu a práci v něm je i pestrost klientů – od financí, přes automotive, telco, utility, retail – potkáš se tu opravdu se vším a nestane se tak, že by to člověka začalo nudit.

Jak vypadají datařské týmy ve Wundermanu a jakou mají v agentuře roli? Co přesně mají na starosti?
Datových teamů je ve Wunderman Core několik – každý obchodní tým má svůj dedikovaný data tým, případně si jednotlivé obchodní týmy v uvozovkách půjčují pro jednotlivé úkoly dataře z takzvaného sdíleného data týmu, ve kterém jsou specialisti např. na datamining, online analytiku a správu databází.

Jsou zde i dva zcela oddělené datové teamy – dedikované pro klienty O2 a Vodafone – tyhle dataře ale běžně u nás na Smíchově vůbec neuvidíte, protože mají své pracoviště přímo u klienta.

David Novohradský (vlevo) miluje maratony. Strhává k tomu i další kolegy. Foto: Archiv Davida Novohraského

Kromě své práce máš i celkem náročného koníčka, rád běháš dlouhé tratě, věnuješ se triatlonu. Co Tě k tomu přivedlo?
K běhání a lehké atletice jsem měl vztah již od mala a ve sportu mě vždy podporovali vydatně rodiče, máma běhala závodně. Postupem času jsem pak zjistil, že jsem spíš vytrvalec a vyhovují mi delší tratě než sprinty.

Svůj první maraton jsem ale běžel relativně pozdě – v roce 2007 – díky kamarádovi, který mi řekl asi dva měsíce před závodem, že to je super a ať běžím s ním. A já řekl: OK, jdu do toho. A to i přesto, že jsem do té doby jsem neuběhl víc než dvacet kilometrů v kuse. A ono to šlo překvapivě velmi dobře. Určitě i díky atmosféře závodu pražského maratonu se z toho stala láska na první pohled a snad i na celý život. Kromě dvou ročníků jsem zatím žádný nevynechal.

K triatlonu mě pak spíš náhodou přivedl Wunderman, respektive náš klient Ford, který je v Česku sponzorem celé triatlonové Ford Czechman Tour. Před asi pěti lety nás Ford oslovil s výzvou postavit triatlonovou firemní štafetu a soutěžit tak například proti týmům z Ogilvy a Fordu.

Spolu s dalšími dvěma kolegy z datového týmu jsme pak postavili štafetu a vyrazili do Starých Ždánic na asi největší triatlonový závod v Česku – Czechman, což je závod na poloviční vzdálenosti klasického ironmana, tedy 1,9 kilometru plavání, 90 kilometrů na kole a 21 kilometrů běhu. Triatlon mě nadchnul a další rok jsem to zkusil samostatně na stejném závodě.

Wunderman často hradí našim kolegům i startovné. Přidáš se letos? Foto: Archiv Davida Novohradského.

Ten jsem sice nedokončil, ale ani to mě neodradilo a další rok jsem to zkusil znova a přidal k tomu další závod ze série Fordu: Tri Prague, nyní Challenge Prague. Předloni a loni jsem pak absolvoval celou vzdálenost tzv. železného muže v závodě Slovakman a Moraviaman.

Jak bys motivoval ostatní, aby s podobnými sporty začali? A můžou si jít s tebou kolegové třeba někdy zaběhat?
Že je běh prospěšný pro zdraví, navozuje pocit euforie a uvolňuje stres asi netřeba zmiňovat. Co ale osobně na běhu považuji za geniální, je to, jak je to jednoduché a levné – stačí vhodné oblečení, tenisky, nikde nic neplatíte.

A můžete běžet opravdu kdekoliv a kdykoliv. Málokdy vynechám příležitost se proběhnout v místě, kde jsem: například na služební cestě nebo dovolené.

Proběhnout se můžete s čelovkou v noci, ráno před snídaní i místo oběda v práci – zkrátka kdykoliv a bez větší přípravy. Při delším běhu taky poznáte za krátkou dobu docela velký kus krajiny nebo města – například Řím a většinu známých památek v něm zatím znám jenom z nočního běhu – bez turistů a v tempu kilometr za pět minut.

Kolegové, kteří by si chtěli zaběhat, jsou samozřejmě vítáni – v rámci přípravy na půlmaraton a maraton jsme takto již s některými v minulosti chodili přes oběd nebo po práci běhat. Okolí Wundermanu – zejména stezky okolo Vltavy a blízké Prokopské údolí jsou pro běhání přímo skvělé.

David Novohradský si dává i triatlony. Foto: Archiv Davida Novohradského. 

Jaký nejbližší závod tě čeká? Poběžíš ho ve wundermanním dresu?
Nejbližší závod je Pražský půlmaraton, běžím v týmu Wunderman, každý uběhne celou půlmaratonskou distanci. Běžíme každý sám za sebe, ale jednotlivé výsledné časy se pak sečtou a firemní týmy tak soutěží mezi sebou.

Jak tě podporuje Wunderman ve sportu, třeba i v rámci projektu YouTime?
Wunderman, kromě toho, že sponzoruje vstupné na jednotlivé závody jako je např. půlmaraton nebo maraton, případně některé triatlonové závody, poskytuje zaměstnancům i vhodné pracovní zázemí pro některé sportovní aktivity – možnost běhat přes oběd, sprcha, stojany na kola atp. Zároveň máme možnost si přes Wunderman objednat MultiSport kartu a každý den si pak vybrat z velkého množství sportovních nebo relaxačních zařízení v Praze.

David Novohradský

  • David začal pracovat ve Wundermanu už před 12 lety, kdy k nám přišel z T-Mobilu. Ve Wundermanu začínal jako Data Mining Manager, od roku 2010 už ale na jeho vizitce najdete pozici Data Director.
  • Se svým datařským týmem se stará například o klienty O2,  Vodafone, Globus, Amazon, Dr. Max, Raiffeisen Bank apod. Primárně spravují jejich veškeré databáze, připravují veškerá data pro kampaně, věnují se analýzám…
  • Pokud se chcete o Davidově práci dozvědět ještě trochu víc, koukněte na rozhovor v pořadu Wunder View
  • Ve volném čase potkáte Davida pravděpodobně při tréninku na maraton nebo nějaký triatlonový závod. Svým nadšením dokáže ke sportu strhnout i své přátele a kolegy, třeba ten, který se běží v dubnu, tedy pražský půlmaraton.Toho se zúčastní šestnáct wundermaních závodníků.
  • V květnu pak Davida čeká maratonský víkend , pro který stále shání další zájemce. Tak neváhejte, a ozvěte se mu!

Kategorie: Agentura