Jak skloubit práci a osobní život? Najdi si řád a stanov si mantinely, radí Honza Vacek

Je neustále optimistický a plný energie. Jak to všechno ten kluk stíhá, řeknete si. Práce, sám se stará o pětiletou dceru a domácnost. Navíc aktivně sportuje, vytváří skvělá videa a často nám přinese takové palačinky, které neumí ani vaše babička. Kde na to všechno bere čas a energii? Video Art Director Honza Vacek našel recept na rovnováhu mezi náročnou prací a osobní životem.

Honza Vacek, náš wundermanní kolega

Honzo, od loňského roku pracuješ jako Video Art Director. Co všechno děláš a pro jaké klienty pracuješ? Jak dlouho se této práci věnuješ?
Ve Wundermanu jsem čtyři roky. Jsem  Video Art Director a pracuji hlavně pro mezinárodní klienty. Předtím jsem tu byl na pozici grafického designera. Věnuji se 3D vizualizacím i motion designu a mým hlavním úkolem je pomáhat a dohlížet v týmu, aby ta práce byla v pořádku a kvalitně odvedená a hezky potěšila oči. Je to velká výzva a zodpovědnost zároveň.

Práce, starost o dítě… Jak dlouho ti trvalo, než sis našel tento systém?
Už od začátku, když jsem začal pracovat ve Wundermanu, jsem běhal a chodil cvičit. Když byla Laura malá, mohl jsem si ji s sebou brát do práce. A pak, když začala chodit do školky, tak jsem si zajel systém, který funguje. Pracuji i o víkendech, stále něco hledám, učím se a snažím se pomáhat i klukům u nás v týmu, aby pro ně byla práce jednodušší. „Chci se tu posouvat dál a vzdělávat. Nemám sebemenší důvod, proč bych odcházel. Našel jsem tady nejlepšího kamaráda, co více si přát,“ říká Honza

Jak vypadá tvůj den? Máš přesně daný plán?
Každý můj den je stejný. Vstávání, oblíkání, příprava tašky na cvičení, snídaně pro mě i dceru Lauru. Pak se ji snažím nacpat do nějakého oblečení – vybírá si, co si vezme na sebe a občas jsou to nervy – ženská no 😊. Pak jdeme do školky a já do práce. Většinou v půl dvanácté chodím s kolegou cvičit. Oběd, který si vařím třeba den předem, si dám potom. Z práce odcházím vyzvedávat Lauru okolo páté, jen v pátek nebo když mi odpadne hlídání, jdu dřív. Svoji práci zvládnu dělat i po telefonu nebo Skypu – můžu pracovat odkudkoli, když je potřeba. Navíc mi tady všichni vychází hodně vstříc.

Honza Vacek v pracovním zápalu. 

Někdo pořád říká, že nemá čas. Ale ty nevypadáš, že bys naříkal. Vypadáš, že si to umíš vše skloubit.
Čas je relativní. Všichni říkají, že nemají čas, ale přitom dělají zbytečnosti, které nejsou důležité. Je to o prioritách. Já si rád vařím a chodit na obědy s kolegy mi přijde zbytečné. Jsem zastánce zdravé a čerstvé stravy, kterou si připravím sám – zabere mi to půl hodinky. Je potřeba vyvážit osobní a pracovní život. Foto: Archiv Honzy Vacka

Co myslíš, že je zásadní pro udržení rovnováhy mezi prácí a osobním životem?
Vytyčit si mantinely. Musíš mít ostré lokty i v práci. Samozřejmě, je třeba odevzdávat kvalitní práci bez chyb, ale taky si stanovit hranice, abys na sebe nenechávál valit přehršle práce. Každý máme kapacitu, kterou zvládáme. Když se překročí, jsme ve stresu, nestíháme, což je všechno na úkor kvality. Musíš si stanovit řád, to za tebe nikdo neudělá. A nenechat se vycucat.

Hýbej se, sportuj, radí Honza.

Využíváš i nějaké technologické vychytávky, které ti usnadňují práci?
Pořídil jsem si lepší telefon s velkým displejem, abych mohl kontrolovat videa i na něm. Využívám ho hodně, vlastně i video o mém pracovním dni ve Wundermanu bylo celé udělané na telefonu. Kolikrát ani nemusím otevírat počítač.

Popravdě, dokážeš si představit, že bys měl práci s pevnou pracovní dobou?
Ne. Nebo… všechno jde. Dnešní doba by ale měla více směřovat k tomu, aby zaměstnavatelé svým lidem důvěřovali. Firmy by měly dávat zaměstnancům více home officů. Ve Wundermanu se dá na všem domluvit. Když nemám schůzku, tak je jedno, odkud práci pošlu, jestli z kanclu nebo z domova.

I ve sportu platí regeneruj. Co děláš, když si chceš v práci na chvilku odpočinout a osvěžit mysl?
Dám si kafe, popovídám s kolegy a dělám radost 😊.

Maraton, triatlon – toho všeho se Honza účastní i s dalšími wundermanními kolegy. Foto: Archiv Honzy Vacka

U Wundermanu pracuješ dlouho, co m
áš na práci tady rád?
Je tady fakt dobrá parta lidí, celkově tu panuje přátelský a osobní přístup. Když jsem začínal a byl na všechno s Laurou sám, hodně lidí, včetně vedení, mi pomáhalo a vyšlo vstříc. Snažím se jim to vracet zpátky, a to jak prací, tak třeba domácími palačinkami a šířením dobré nálady.

Vzpomínka na vánoční wundermanní večírek 

Wunderman nabízí spoustu benefitů – od multisport karty, masáží až po vzdělávání. Které benefity nejraději využíváš ty?
Kafe (smích), ovoce a sem tam nějakou tu sušenčičku. Mám moc rád naše paní uklízečky, které se o nás starají, stejně jako HR oddělení. Jsou to drobnosti, kterých si lidi neváží, ale podle mě je to super.


Honza Vacek
je ve Wundermanu od roku 2014. Začínal v Coru s klienty jako Fischer, Globus, České dráhy, Sony, … Vloni se přesunul do Wunderman\MSC, kde může denně čerpat z atmosféry mezinárodních projektů díky klientům jako je Shell, Ford nebo Microsoft. Honza vládne animacím, videím i jejich úpravám. Zároveň ale svou práci dokáže hravě skloubit s péčí o dceru Lauru a přípravou na náročné vytrvalostní závody jako maraton, triatlon nebo Iron Man. 

Jak vypadá Honzův den? Koukněte na jeho video!

Autor: Gabriela Nováková

Kategorie: Agentura