Jak být schopný project manager? Najdi balanc, ulev hlavě, komunikuj a dej věcem prioritu

Tomáš Dostál jako project manager  u nás ve Wundermanu řídí velké projekty. Pracuje tu téměř 10 let a prozradil nám jeho finty, jak být dobrým projekťákem a jaký přístup se mu osvědčil u klientů a vedení týmu. Mimochodem se o něm dozvíte i to, že po práci ve své dílně opravuje staré vespy a je prezidentem Vespa klubu.


Foto: Josef Jelínek/Wunderman. Tomáš Dostál pracuje ve Wundermanu skoro 10 let

Ve Wundermanu vedeš projekty. Co obnáší tvoje práce a na jakých klientech pracuješ? Na jaké pozici jsi začínal? Asi ses ve Wundermanu hodně posunul, že?
Ve Wundermanu jsem začal v lednu 2009 v týmu Michaela Schindlera, v té části Wundermanu MSC, která se hodně zaměřuje na globální klienty. V té době dělal každý z nás všechno – data, kódování HTML emailů, rozesílku, reporty a nastavování Microsoftích eventů. Postupně jsme se vnitřně začali specializovat a já se díky předchozím zkušenostem orientoval na psaní HTML kódu pro emailové klienty a vůbec celé emailové řešení od Exacttarget / Salesforce. Nějakou dobu jsem pak dělal globálního training leada pro všechna MSC centra.

V lednu 2013 jsem pak dostal příležitost od Milana Hajíčka vést velký tým specializující se na správu evropských webů pro Ford. To byla velká škola a profesně mě tato zkušenost velmi posunula – hlavně v řízení týmu a jednání s klientem. Naučil jsem se hodně nového.

Od dubna 2017 jsem přešel na pozici Production Lead a na starosti mám emailové kampaně pro Ford, marketingové automatizace, emaily a CashBack pro Microsoft. K této práci mi od letošního března přibyla i pozice Projekt Leada na novém projektu pro Beiersdorf / Nivea, kde migrujeme eCRM systém na Salesforce pro Evropu, Asii a USA.


Foto: Archiv Tomáše Dostála. Ve volném čase opravuje vespy.

Vedeš tým lidí, to není vůbec snadné. Jaká metoda je ti nejbližší a využíváš ji?
Nemyslím si, že mám něco jako oblíbenou metodu. Každý tým je jedinečný, a skládá se z různých lidí, a bývá v různém rozpoložení a pracuje jinak. Zkusil jsem si řízení od úplného mikromanagementu, kde je vše zprocesované, popsané a zadané do nejmenšího detailu a vše se taky detailně kontroluje. Když je tým vyspělý, je naopak vhodné použít lean přístup, kdy vedoucí dává týmu vizi, volnost a zodpovědnost samostatně dojít k definovanému cíli.

Jak vůbec funguje ve Wundermanu projektový management?
Každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného. Z mé zkušenosti je velký rozdíl, jestli je někdo projekťák na jednorázovém projektu (například migrace platformy) nebo projekťákuje denní operations (například Service Desk, který zadává tickety do výroby).

Máš nějaké tipy a vychytávky pro toho, kdo chce být dobrý projekťák?
Dobrý projekťák by měl mít jednoznačně dokonalé komunikační schopnosti – klient by neměl nikdy zůstat v nejistotě, nedostat odpověď. Pokud je průšvih, netutlat ho. Přiznaný problém je menší než skrývaný a později odhalený klientem. Projekťák by měl umět balancovat ve vztahu klient – tým. Tím chci říct, aby jednostranně neprotežoval jen jednu stranu, ale aby byl férovým a respektovaným partnerem pro obě strany. Dobrý projekťák je taky víc než jen přeposílač emailů, přináší svou přidanou hodnotu například pro rozvoj klienta nebo motivaci agenturního týmu.

                                                              Foto: Archiv Tomáše Dostála. 

Dobrý projekťák by měl mít smysl pro řád a pořádek. Máš nějakou vychytávku pro ty, kteří bojují s chaosem?
Když nevím, co dřív, jednoznačně mi pomáhá si všechny úkoly napsat na kus papíru a nějak si je seřadit, kategorizovat, prioritizovat. Priorita je vztah mezi dopadem a urgencí. Jakmile je vše svěřeno papíru, uleví se mi a rozum převládne nad emocemi. Je pak radostí jednotlivé položky škrtat tlustou fixou anebo zmuchlat hotový post-it a zahodit ho do koše. Z nástrojů pomáhá například Trello.com, Google Keep a nástroj nejzlatější – kalendář v Outlooku – tam mám všechno. Co tam není, to neexistuje 😊

Ty jsi nyní součástí wundermanního Talent programu, prozraď o tom něco více.
Talent program je individuální. Na jeho začátku se definují rozvojové cíle a podle toho se nastaví konkrétní kroky. Není to jen o účasti na školení, ale o celkovém rozvoji a plánu na delší časové období. Od Talent programu si slibuji získání vize, kam bych chtěl dále v rámci Wundermanu nebo WPP směřovat. Jsem vděčný, že mi byla dána tato šance.

Oživuješ a skládáš projekty tak, aby jednotlivé kousky seděly jako celek. My víme, že v soukromí máš koníčka, který se tomu podobá. Renovuješ staré skútry. Popiš to trošku blíže…
V posledních letech jsem se začal zajímat o klasické vespy – to jsou ty dvoutaktní, co smrdí jako trabant a mají ruční řazení. Jsou konstrukčně geniální a jednoduché a skoro všechen servis na nich jde udělat jen s obyčejným ručním nářadím a na chodníku.

Foto: Archiv Tomáše Dostála. Dvě vespy má na dojíždění do práce a dvě jen tak na neděli.

Teď už mám ale svou garáž-dílnu, kde se můžu pouštět do větších věcí jak na svých vespách, tak na těch od kamarádů. Mám dvě oldchool vespy na denní ježdění do práce a dva veterány na neděli. Jednoho z nich jsem poslední rok skládal, je z roku 1963. Práce v dílně vyplňuje hodně mého volného času. Nezanedbatelná část mé výplaty padne každý měsíc na díly, nářadí a různá vylepšení. Pro mě už to není jen life style, ale „Way of life“, zajímá mě veškerá kultura s tím spojená – móda, historie, hudba.

Aby toho nebylo málo, tak jsem si k tomu přibral ještě starého Citroena 2CV – „kachnu“, kterého postupně zušlechťuji. Kachna je taková motorka na čtyřech kolech a lidé ji znají z honiček z francouzských filmů o četnících. Zkušenosti čerpám ze školení v citroenním servisu, kam jsem jezdil minulé dvě zimy o sobotách.

Foto: Archiv Tomáše Dostála. Kachnu znáte z francouzských filmů

Jak ses k tomu vůbec dostal?
Nemám moc rád hromadnou dopravu a stání v zácpě už vůbec, a tak mně ježdění na skútru přišel jako nejvhodnější způsob, jak se denně dostat z Vinoře na Smíchov. A řekl jsem si, když skútr, tak vespu. Ne, není to moped, prskolet ani fichtl – je to vespa 😊 Začalo to v roce 2009, tedy stejný rok, co jsem nastoupil do Wundermanu. Od té doby jsem prošel od malé ojeté automatické padesátky přes novou silnou třístovku až na velkou cestovní motorku Moto Guzzi.

Nakonec jsem se ale zamiloval do zmíněných klasických vesp, které nejsou sice tak výkonné, ale jízda na nich je naprosto autentická a opravdová. K tomu přišlo i členství ve Vespa klubu, jehož pražskou odnož vedu od roku 2015 jako prezident. Na vespách jezdíme na srazy i mimo republiku (vždy po ose) – největší expedice měla 5.000 km a dostali jsme se až do severního Walesu. Letos jsou v plánu Alpy a potom Gdaňsk. Kdo by chtěl o vespách vědět víc, tak toho zvu na náš pravidelný sraz PragoVespa na pražském Džbáně 27. – 29. července.

Co se ti na Wundermanu líbí? 
Jsem rád, že mi Wunderman dává možnost růstu a rozvoje. Líbí se mi stavět týmy, nabírat nové lidi a pomáhat jim v růstu, vymýšlet procesy. Plusem je flexibilní pracovní doba a neformální prostředí. Jsem rád, že moji šéfové měli vždy čas mě vyslechnout a pomoct mi. Je tu i pár lidí, kteří mě inspirují a snažím se od nich učit.

Tomáš Dostál

  • Vede Email Production team v MSC (klient Microsoft), jako Project Lead má na starosti klienta Beiersdorf – Nivea
  • Ve Wundermanu působí 10. rokem
  • Ve volném čase se věnuje cestování, geocachingu a knížkám
  • Inspiruje ho James May, Fred Dibnah, Pauline Black, Marek Slobodník

Kategorie: Agentura, Design, Wunderlidi, Zajímavé projekty, Zde autor na kategorii zapomněl:-)