Nový školní rok? Hlídejte si víc své děti. Nebezpečí na ně číhá i na Facebooku

Již brzy začne nový školní rok. S tím číhají v online světě na děti různá nebezpečí, ale velkých chyb se na sociálních sítích dopouštějí i dospělí. Znáte to – dovolená, pohoda s rodinou na pláži. Šup hned to dám na sociální sítě, ať ostatní vidí.

A vůbec jim nedojde, že videa spoře oděných dětí mohou lákat pedofily. Oznámení lokace, že jste právě mimo domov, je zase skvělou příležitostí pro zloděje.

Mnoho lidí si neuvědomuje nebezpečí, která ve spojitosti se sociálními sítěmi na ně čekají, říká v rozhovoru Digital Director z agentury Wunderman Vladimír Rejlek.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí na sociálních sítích. Fotky z dovolené mohou být tipem pro zloděje, lokace místa určuje, kde právě jsme, fotky spoře oděných dětí na pláži mohou lákat pedofily.  Na co všechno by si lidé měli dát pozor…
Začnu trochu ze široka. Kyberzločiny, kam patří i zneužití sociálních sítí, jsou bohužel na vzestupu a za posledních sedm let vzrostla tato kriminalita čtyřnásobně (obecně kriminalita naštěstí spíš klesá). V loni řešila policie přes 5 tisíc případů kyberkriminality. Od roku 2016 dokonce máme speciální útvar policie.

Největší procento z těchto zločinů jsou podvody – například si objednáte telefon z podezřelého webu a přijde vám krabička s kameny (v lepším případě). Chcete si koupit nějakou službu, zadáte na web číslo své platební karty a pak už vám jen volá banka (opět v lepším případě), že se na kartě dějí podezřelé transakce (tzv. „phising“). V těchto případech hraje social roli spíše reklamního média – post na falešný eshop, falešné varování „vaší banky“ apod.

Kromě toho jsou ale sociální sítě bohužel i prostředím, kde dochází k vydírání, sexuálním útokům nebo šíření dětské pornografie. Policie se v rámci šetření podobných zločinů dotazuje přímo centrály Facebooku na cca 10 případů měsíčně.

Čtěte také:
Propusťte kreativce. Konec reklamních agentur?
Taktika, disciplína, nepodceňovat soupeře. Co vás naučí box využijete i v práci

Nejčastějšími chybami, kterých se lidé na sociálních sítích dopouštějí, jsou tak:  neopatrná práce s osobními údaji včetně bankovních účtů nebo platebních karet a neopatrné sdílení příspěvků (kde zrovna jsem, video koupání nahatého dítěte apod.).

Kde to tedy vše začíná? Co by si lidé tedy měli ve svých profilech nastavit?
Zcela zásadní je práce s nastavením vašeho soukromí. Ve Facebooku si kliknete úplně vpravo nahoře na rozbalovací šipku a tam vyberete položku „Nastavení“. Tam přímo najdete položku „Soukromí“, kde je možné si upravit kdo a jak uvidí vaše aktivity na Facebooku.

Moje doporučení je určitě se trochu „izolovat“ jen do skupiny přátel, které na Facebooku máte a neumožnit, aby obsah viděli například „přátelé přátel“. A vždy se několikrát rozmyslet, pokud nějaký post máte potřebu dát jako „veřejný“.

Další zajímavou funkcí je „Zkontrolujte si všechny příspěvky a obsah, ve kterém jste označeni“, zde se můžete podívat i na příspěvky ostatních, kteří vás ve svých postech označili. Doporučil bych i zapnout funkci „Chcete kontrolovat příspěvky, ve kterých vás někdo označil“ – tu najdete opět v „Nastavení“ pod položkou „Timeline a označování“.

Se začátkem nového školního roku může dětem hrozit na sociálních sítích i větší nebezpečí. Rodiče jsou v práci, dítě se doma nudí…
Nedávno jsem četl o případu, kdy policie zajistila pedofila, který vylákal 12letou dívku na schůzku. V tomto případě to dobře dopadlo, protože na podezřelé chování upozornili rodiče.

Začal bych asi tím, že Facebook není platforma, kterou by měli používat děti mladší 16 let. Je mi jasné, že realita je jiná a profily tam mají i dvou měsíční štěňátka. Ale tohle je na nás na rodičích, abychom okolo používání internetu a sociálních síti nutili děti k nějaké disciplíně.

I Steve Jobs říkal na rovinu, že svým malým dětem iPad do ruky nedává. Zároveň je nutné, a někde se to už děje, aby okolo rizik sociálních sítí probíhala osvěta. Věřím, že to bude i tak trochu tento rozhovor 😊.

Kromě toho, že jsi marketér jsi také otec. Jak by rodiče měli postupovat ve vztahu sociální sítě a dítě. Přece jen rodiče nechce slyšet: Tati, ale vždyť je tam každý, budu úplně nemožná. Budou se mi smát! Co v takovém případě dělat?
Zdá se mi, že Facebook bude brzy pro dnešní děti už trochu pasé a my jako rodiče budeme hrozby sociálních sítí řešit víc na Instagramu nebo Snapchatu nebo něčem novém, co brzy jistě přijde.

Ale ty problémy budou podobné. Teď už je prostě zase doba, kdy musíme sobě i svým dětem vysvětlit hodnotu soukromí. Tedy co mohou, resp. co by neměly o sobě sdílet a že podezřelé chování by měli někomu nahlásit – když ne rodičům, tak aspoň kamarádovi, kterého dobře znají. Ale teď už mluvím trochu jako z Orwellova románu 😊

Říká se, že sociální sítě výrazně ovlivňují mladou generaci a do určité míry jsou i velkým nebezpečím pro reálné vztahy. Lidé na sociálních sítích vytváří o sobě iluzi a někdo jiný této iluzi opravdu věří.  Och, svět ostatních je dokonalý, ostatní sdílejí fotky z luxusních dovolených, fotí si  jídlo v cool restauracích. Může tak hlavách mladých vzniknout pocit, že když to taky nebudu sdílet, budu outsider. Kam se to bude v oblasti sociálních sítí vyvíjet?
Ano, to odcizení a podceňování sama sebe je u mladé generace skutečně změřený jev. Díky sociálním sítím o sobě a o druhých víme mnohem více než dříve a má to své výhody i nevýhody.

Jsem ale optimista. Podívejte se na vývoj od Facebooku k Instagramu. Přece jen je tam vidět kreativní posun k čemu nám ty služby mají být.

A to je jedna z věcí, proč si sociálních sítí vážím, že nám všem dali možnost tvořit. A to, věřím, bude pro mladé lidi vždy pozitivní životní stimul.

Kategorie: Agentura, Data, expert, Wunderlidi