Taktika, disciplína, nepodceňovat soupeře? Co vás naučí box, využijete i v práci

Když ji potkáte ve Wundermanu na chodbě, působí jako křehká mladá žena. O to větší překvapení je, když zjistíte, že tato milá grafická designérka se po práci věnuje bojovým sportům a boxu.

Jak dlouho pracuješ ve Wundermanu? Jaká byla tvá cesta tady? O jaké klienty se staráš?
Ve Wundermanu pracuji přes 5 let a tenkrát mě sem přetáhnul z iDNES.cz Milan Hájíček do teamu Microsoft.  Pak jsem se přestěhovala do týmu Fordu, kde pracuji jako grafický designér dodnes. Takže v teamu připravujeme bannery a další webovou grafiku pro Ford.

Pracuješ jako grafická designérka. Můžeš popsat přesněji, co tvoje práce obnáší?
V našem teamu připravujeme, animujeme a upravujeme bannery a videa pro Fordí kampaně v různých zemích. Výsledkem je, že naši klienti mají hezčí a modernější bannerové kampaně, které běží po celém světě. Vytváříme bannery pro Polsko, Řecko, severské země, Itálii, Francii, Portugalsko, UK atd. Mimo to, ještě řešíme s našimi developery možnosti programování a skloubení naší práce optimálně s kódováním. Neustále spekulujeme nad tím, jak využít nové a nové trendy.

Máš nějaké tipy pro ty, kdo chtějí mít vyvážený work-life balance?
Pro mě je velmi důležitý volný čas po práci a snažím se ho využít naplno. Pravda je, že se většinou zavřu do nějaké tělocvičny. Nicméně tam vždycky přijdu na jiné myšlenky a mám tak pracovní relax, což je moc důležité. Kolegyně zas chodí běhat dlouhé vzdálenosti a pomáhá jí to. To třeba vůbec není pro mě. Takže je to dost individuální, ale rozhodně to chce něco dělat.

Ty máš ale mimo práci dost zajímavého koníčka. Věnuješ se boxu. Jak ses k tomu dostala?
Tak tohle je hodně složitá otázka 😀 Jako malá jsem jezdila hrozně dlouho na koních, ale pořád se mi líbily ty holky drsňačky ve filmech. Takže jsem se rozhodla zkusit nějaké lekce bojových sportů.

Asi jako hodně lidí, nejdřív jsem chodila na nekontaktní fit box, ale to nebylo to pravé, a tak jsem začala chodit na Thaibox. Jenže to mi taky nestačilo a potřebovala jsem zjistit, jak se dá efektivně prát na zemi, když vás třeba někdo povalí. No, a tak jediná varianta bylo MMA neboli smíšená bojová umění Mixed Martial Arts.

Tomu jsem se věnovala asi 2 roky a připravovala se i na zápas, ale bohužel kvůli zranění mi to vždy uteklo. V průběhu toho jsem chodila i na Krav Magu a přibližně po 5 letech se stala instruktorkou. To už jsem chodila s Danem Táborským, který mě samozřejmě začal lákat na box. A tak se teď věnuji čistě jen boxu a musím říct, že mě tento sport a svět kolem něj úplně pohltil.

Ne nadarmo mezi boxery koluje: “ Kdo nechce pracovat, dělá politiku, kdo neumí zpívat, tak rappuje a kdo neumí boxovat, tak dělá thajský box nebo MMA“ 🙂

Ano, Dan patří k našim nejlepším boxerům a reprezentantům. Účastnil se prvních Evropských Olympijských her v Baku, mnoha prestižních světových turnajů, má za sebou víc jak 180 zápasů a je 5x mistrem Republiky.  Je taky skvělý trenér a prezident MEB – manažerská extraliga boxu. Takže není divu, že jsem začala chodit k němu do oddílu Realfightclub.cz.


Působíš jako křehká žena, kde vůbec toto vzniklo, že se budeš věnovat spíše mužskému sportu?
Ono to zas není tak ostré, jak si hodně lidí myslí. Box není jen o mlácení, ale o technice, pohybovém rozvoji, kondici, posilování a komplexním rozvoji, což je daleko zábavnější, než chození do posilovny. Je to taková hra. S holkami si můžeme jak lehce „popinkat“, tak se i „poštípat“. Záleží na tom, jak se dohodneme. A ti, co nemají rádi kontakt, můžou pilovat techniku a kondici bez sparringu.

Nebyla za tím i potřeba ubránit se při případném napadení?
Řekla bych, že kvůli tomu jsem se nezačala věnovat bojovým sportům, ale je to takový dobrý bonus k tomu. V dnešní době si hodně lidí myslí, že když budou 1x tydně chodit na hodiny sebeobrany nebo nějakého bojového sportu či umění, tak se stanou pro potencionálního útočníka nesmrtelný, což není vůbec pravda. Jako u všeho je potřeba hodně praxe, kterou člověk získá častým sparringem nebo zápasy.

Je pro tebe soutěžení v boxu důležité? Není bojový sport spíše o vyváženosti duchovní a fyzické složky, jako třeba u bojového umění Wing Tsun, kde se jeho zastánci soutěží vůbec neúčastní?
Myslím si, že je dobré zkusit si zápas, užít si atmosféru, podporu diváků a taky si naplno vyzkoušet, co se naučíte na tréninku. Ale to není podmínkou a hodně lidí boxuje jen pro radost a bez sportovních ambicí…. I když, dost často se nechají přemluvit a jdou si zápas vyzkoušet. Pro to je ideální MEB – galavečer manažerské extraligy boxu, kde zápasníci boxují v helmách, mají velké rukavice, kratší zápasový čas a soupeři jsou vyrovnaní. Nehrozí tu žádné zranění a člověk si to může naplno a beze strachu užít.

Účastníš se tedy soutěží?
Zápas bych si rozhodně chtěla vyzkoušet a momentálně jsem v přípravě. Ono v holčičím boxu (jako ve všech bojových sportech) je vždycky trochu problém sehnat soupeřku v té správné váhové kategorii a zkušenostmi. Sice je tento sport u holek čím dál tím víc populárnější, ale pořád jich je málo. Například moje tréninková partnerka čeká na soupeřku už půl roku :-/

Nenesou v sobě ale bojová umění i duchovní složku? Co tě box naučil nejen z pohledu fyzična? Co z toho využíváš v práci?
Bojová umění ano, ale box je bojový sport, který v sobě až zas tolik filozofie nemá (naštěstí). Nicméně se zde člověk mimo jiné naučí disciplíně, pokoře, teamovému chování, nepodceňování soupeře, taktice atd. a to se hodí i v práci.

Dá se vůbec v sobě skloubit ženskost a box?
Určitě 😊 Většina boxerek jsou fakt krásné holky a nikdy byste do nich neřekli, že se umějí pořádně porvat. Pak je vtipné, jak kluci nevěřícně koukají, že ta holka, co jim dala na budku, vyjde z šatny v šatičkách a na podpatcích 😀

Není to tak, že se dnes ženy spíše snaží vyrovnat mužům, obstát v jejich světě. Co děláš proto, abys ty svoji ženskost neztratila?
Tak asi určitě na tom něco bude. Já osobně to tak neberu a chodím boxovat, protože mě to baví. Stejné je to i s tou ženskostí. Někdo jí má a někdo ne.

Pracuješ v marketingové agentuře, nepřipadá ti, že i tady je to někdy jako v ringu?
Haha, no někdy to je boj, ale to je ve všem. Takže spíš ne. Ale musím přiznat, že například taková přestřelka v polské vládě mi přijde zábavná.

Čtěte také:
Štěstí nespočívá v cool brýlích a social obrazu, říká mladý táta od rodiny

Začátkem září chystáš pro wundermanní kolegy interní workshop, kde si mohou přijít box vyzkoušet. Kdy se koná a jak to bude vypadat, můžeš ho trochu popsat?
Na to se moc těším! Konkrétně to bude ve středu 5. září od 17 hod u nás ve Wundrmanu. Spolu s Danem představíme box, zajímavosti okolo profesionálního a olympijského boxu, které ví jen málo lidí a takové ty historky ze zákulisí. Pak se rovnou vrhneme na zkoušení základních technik.

Tedy jak má vypadat boxerský postoj, pohyb, jaké jsou základní údery a taky jak se úderu vyhnout. Pak ukážeme, jak vypadá lapování a některé pokročilejší techniky boxu. K dispozici bude 10 párů rukavic (kdo má svoje, tak ať vezme) a na konci semináře si budete moct vyzkoušet sparring se samotným pětinásobným mistrem, což bude skvělá zkušenost. Daniel je profík, takže se není čeho obávat. 😊

Dáš i pár tipů z oblasti sebeobrany? Co dělat v případě konfliktu a jak se ubránit?
Nejlepší je, se do žádného konfliktu nedostat a těmto situacím předcházet. Když už se přeci jen do něčeho dostanete, a to je teď myšleno spíš k holkám, nikdy nepřestávejte bojovat a nevzdávejte to. Útočníka vaše nasazení dost často odradí a vzdá to.

Co máš ráda na Wundermanu?
Moc mě baví náš team a lidé, které jsem ve Wundermanu poznala. Chodíme třeba hrát badminton, běhat, do sauny, na stěnu nebo na tréninky boxu. A přijde mi zajímavé, že z práce chodí na tréninky boxu jen holky a kluci ne. Takže to je taková výzva pro kolegy 😊

Kristýna Klepsová

  • Ve Wundermanu pracuje pět let jako graphic designer pro klienta Ford
  • V minulosti pracovala jako webdesigner pro iDnes.cz, jako grafik pro řetězec italských restaucí Aromi, La Finestra, Labottega,Il Mercato, Dobroty v koši, Cucina, Gastronomica
  • V roce 2007 získala v soutěži Red Bull Art Of Can (2007) zvláštní cenu poroty za krátký animovaný film The Can
  • Kromě boxu i maluje a má ráda výtvarné umění, v minulosti měla několik výstav obrazů (více na jejích stránkách Klepsova.cz)
  • Věnuje se i přístrojovému potápění, pole dance a fitness
  • Má ráda cestování, procestovala Thajsko, Srí Lanku, Mexiko nebo Filipíny
Nenechejte si ujít další zajímavé články:
Dataři a kreativci už dávno zakopali válečné sekery. Spolu jim to ladí víc

Kategorie: Agentura, Design, expert, Wunderlidi