Jedna noc v pražském baru mi změnila život, říká finský kolega z Wundermanu

Náš wundermanní kolega Lauri Hanninen pochází z finského města Oulu, kterému lze přezdívat i jako “Silicon Valley severní Evropy”. Lauri má skvělý smysl pro humor. V nedávné době se také naučil spoustě novým věcem díky wundermaním programům YouSwap a Talent Programu.  A rozhodl, že se s vámi o ně podělí.

Lauri, čím se zabýváš ve Wundermanu a jak dlouho tu pracuješ?
Do Wundermanu jsem přišel před skoro dvěma roky, v květnu 2017. Pracuji jako Implementation project manager ve Ford Lead Management týmu.

Jinak řečeno – pracujeme společně s Ford of Europe a pobočkami jednotlivých států na tom, abychom propojili jednotlivé potenciální zákazníky se správnými dealery a následně dbáme na to, aby všichni zájemci o nové auto dostali jedinečnou zákaznickou zkušenost. Rád říkám, že pomáháme přemostit mezeru mezi marketingem a prodejem.

Jak se ti líbí v Praze?
Do Prahy jsem se zamiloval na první pohled v roce 2011, když jsem tu byl poprvé. A jsem hrdý na to, že ji mohu nazývat svým domovem. Především se mi líbí černý humor, který vy Češi máte.

Jak jsi se vlastně dostal do Prahy a jak dlouho tu už žiješ?
Myslím, že to byl úplně obyčejný příběh. Kluk, co si vezme studentskou půjčku, aby poznal svět. Během jeho cesty napříč Evropou pozná dívku v jednom z pražských barů. Když se vrátí do Finska, uvědomí si, že tohle setkání mu změnilo život. Sbalí si kufr a sedá na letadlo. To přistane na Letišti Václava Havla 26. dubna 2016 a ten kluk má pocit, jako by se právě vrátil domů.

 

Žil jsi i někde jinde kromě Prahy a tvé rodné země?
Celý život, alespoň než jsem se přestěhoval do Prahy, jsem žil v Oulu ve Finsku. Oulu, Silicon Valley severní Evropy, leží přibližně 606,94 kilometrů severně od Helsinek. A hokejoví fandové, kterými Češi jsou, ho možná znají pro jeho významné mužstvo ledního hokeje Oulun Kärpät. Mimochodem, kdybyste někdy potkali Ivana Humla nebo Petra Tenkráta, vyřiďte jim, prosím, že na hrdiny nezapomínáme, ale legendy nikdy neumírají!

Jako většina můžu ve Finsku, i já jsem měl možnost poznat finskou přírodu detailněji. Bylo to v době, kdy jsem byl na vojně. Moje jednotka, Jaeger Brigade z kraje Sodankylä, se specializuje na výcvik vojáků v tvrdých povětrnostních podmínkách Laponska. Takže kromě Oulu jsem měl možnost strávit rok v lese při kopání zákopů.

Nedávno ses zúčastnil výměnného programu YouSwap, který realizuje Wunderman pro své zaměstnance. Na nějaký čas pošle některé zaměstnance do jiné zahraniční pobočky. “ Co ti tento program přinesl a kde jsi vlastně byl?
Ano, měl jsem tu skvělou příležitost strávit na konci roku 2018 dva týdny v Londýně v tamní Wunderman UK office. Většinu času jsem byl s ostatními project manažery klienta BT a účastnil jsem se různých schůzek a školení. YouSwap je jedna z nejlepších zkušeností, kterou jsem měl možnost ve svém pracovním životě absolvovat. Nejenže mi to ukázalo, jak se dělá byznys napříč Wundermanem, ale také jsem se seznámil s fantastickými lidmi. A jelikož jsem také obrovský fanda Harryho Pottera, byla návštěva Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter jen třešničkou na dortu toho všeho. Koupil jsem si tam pár zelených ponožek koleje Zmijozel, které nyní nosím jako talisman.

Ale to není všechno, nedávno jsi absolvoval i další wundermanní projekt – interní Talent program.
Abych byl upřímný, nic moc jsem o tomto programu nevěděl do té doby, než jsem byl do něj vybrán. Bylo to na mém první hodnocení s mým nadřízeným Radkem Hradeckým v roce 2017, když jsem o něm slyšel poprvé. Připomnělo mi to trochu projevy Steva Jobse s jeho slavným “Ano, ještě je tu jedna maličkost.”, když mi Radek na konci pohovoru oznámil, že mě navrhuje do wundermaního Talent programu. Nepamatuji si přesně, jestli měl Radek ten den na sobě i Stevův typický rolák, pochybuju o tom. Ale za to si pamatuji, že jsem se po zbytek dne usmíval jako blázen.

Budu do konce života vděčný Radkovi i Gordaně Šíma, mám totiž takové tušení, že s mým výběrem měla také něco společného. Děkuji jim za tuto skvělou příležitost a za důvěru a opravdový zájem o vývoj mé kariéry.

Je tento program podle tebe pro všechny? Doporučil bys ho?
Ano, určitě. Jsem velký fanda celoživotního vzdělávání a podle mě neexistuje lepší způsob, než programy jako je právě tento. Lidé obecně přeceňují svoje krátkodobé schopnosti a naopak podceňují, co zvládnou v dlouhodobém horizontu. Proto se mi velmi zamlouvalo, jak byl celý program sestaven. Ne jen jedno dvě krátké školení. Ale rok trvající závazek.

Pokud se každý den zlepšíte o 1 procento, tak byste na konci roku měli být 37krát lepší, je to tak? Neříkám tím, že jsem 37krát lepší než jsem byl před Talent programem. Ale myslím jsi, že jsem nyní mnohem lépe připraven na výzvy, které ke mně přicházejí. Takže pokud chcete poskočit o úroveň výše, myslím, že Talent program Wundermanu je to pravé pro vás.

Co máš rád ve Wundermanu?
U Wundermanu bych řekl, že jeho nejvýznamnějším zdrojem jsou lidé. Každý den mám možnost pracovat se skvělými kolegy, kteří nejsou jen výjimečnými odborníky, ale také skvělými lidmi. Také je pro mě důležité, že mám možnost pracovat ve firmě, která mi nabízí mnoho výhod, možností  a především pozitivní a podporující pracovní prostředí. Jsem šťastný, že tohle všechno ve Wundermanu nacházím. Ale ano, vždycky se dá najít nějaké “ale”. Až příliš mnoho zajímavých kurzů a školení, které Wunderman nabízí, je v češtině, která je dost těžká na naučení. Já vím, já vím. Žiji v Praze téměř tři roky. Měl bych to zvládnout (source: Google Translate).

10 věcí, které jsem se naučil díky Talent programu
  1. Naučil jsem se hodně o mně samotném. Na začátku programu jsme absolvovali psychologický test, který nám poskytl porozumění o nás samých. Což mi poskytlo skvělý základ pro další učení.
  2. Díky školení PRINCE2 nyní lépe rozumím tomu, jak mít pod kontrolou všechny zdroje a jak lépe a efektivněji spravovat byznys a project management.
  3. Má mentoringová sezení s Davidem Lhotou mi dala víc, než jsem schopen vyjádřit. Myslím, že jeho znalosti z oboru a zkušenosti na mě měly velký vliv. Pokud někdy budete mít možnost se s ním setkat, poslouchejte ho velmi pozorně. Můžete se od něj mnohé naučit.
  4. Strávil jsem také čas s Tomášem Tetourem, skvělým vypravěčem, který mě uvedl do světa marketingové automatizace. Je načase říci “Sbohem obyčejné a donekonečna se opakující úkoly. Automatizace je tu!”
  5. Do tohoto seznamu musím pochopitelně zapojit i program YouSwap. Ale asi nemusím dodávat a zdůrazňovat, jak významná a přínosná zkušenost to pro mě byla.
  6. Věděli jste, že průměrný člověk stráví 28 % z pracovního týdne čtením a odpovídáním na e-maily? Já tedy ne. Ale po mém školení time-managementu jsem se naučil, jak si správně a efektivně naplánovat den, abych splnil všechny své cíle a úkoly.
  7. Milan Janecký mi ukázal, jak moc propletené a propojené začínají být světy marketingu a umělé inteligence. Pokud jste ještě neviděli náš case na kampaň CK Fischer, doporučuji vám jí věnovat trochu času. Zjistíte, jak AI dokáže nakopnout marketing.
  8. Lidé jsou důležití. Během uplynulého roku jsem poznal spoustu nových lidí. Kolegy, školitele, manažery, lidi z vedení a další. Tato setkání mě naučila, že každý člověk mi přináší celý svět nových možností. Vždy bychom se měli snažit je využít a přijmout je.
  9. Martin Zikmund, který lidem pomáhá najít a využít jejich zdroje, mi pomohl se zapojením mého vlastního vnitřního potenciálu. Například mě přesvědčil o tom, že bych měl do svého života zapojit meditaci. Momentálně se jí věnuji 36 dní v kuse a cítím se lépe než kdy předtím.
  10. A nakonec – naučil jsem se, že Wunderman nám skutečně nabízí mnoho možností, jak se neustále zlepšovat.

Kategorie: Agentura, Wunderlidi, Zajímavé projekty