3 tipy, jak lépe a bez strachu prezentovat před lidmi

Tomáš Motyčka pracuje ve Wundermanu jako developer. Ale jestli si myslíte, že tiše sedí za počítačem, to se mýlíte. Je zkušený řečník, který si vystupování před lidmi užívá. A jeho strach z vystupování je dávno ten tam. Jaká byla jeho cesta k osvojení technik správného vystupování a skvělému prezentování?

Tomáši, prozradíš nám, co přesně děláš ve Wundermanu?
Ve Wundermanu jsem už půl roku jako .Net Developer v týmu Saši Havlíčka, kde pracujeme na tvorbě webu pro objednávání zájezdů CK Fischer. Vytváříme CMS (šablonovaný web) nad platformou Kentico, který si zákazník už pak sám naplní daty. Mám rád, když práce, kterou dělám, má smysl a klientovi přináší viditelné výsledky.

Wunderman je velká marketingová agentura, co máš tady rád?
Baví mě pozitivní přístup ke vzdělávání a obecně vztahy, které mezi sebou lidé mají na pracovišti i mimo něj. Zatím jsem navštívil pět interních seminářů v rámci LMS akademie a na další jsem přihlášený. Kdo se nevzdělává, tomu lidově „ujede vlak“.

Ty se o osobní rozvoj zajímáš i ve volném čase, je to tak?
Ano, je to tak. Ale mám tím na mysli osobní rozvoj širokého spektra oblastí – neurovědy, psychologie, pokročilých výukových metod jako paměťové tréninky, rychločtení apod. V poslední době ale hodně pracuji na rozvoji řečnických, prezentačních a lídrovských dovedností.

Zastavme se na chviličku u těch prezentačních dovedností. Mnoho lidí má strach vystupovat na veřejnosti, nebo prezentovat. Jak se k tomu stavíš ty?
Žádný učený z nebe nespadl a ani já jsem nebyl výjimkou. Byl jsem běžný vývojář, který měl sice technické znalosti, nicméně emoční inteligenci a povědomí o prezentačních dovednostech jsem postrádal. Představa, že bych měl něco prezentovat, mě děsila a říkal jsem si: „Kolega z týmu to zvládne odprezentovat!“ Až jsem se jednou při nástupu do zaměstnání přichomýtl k zahajující party nově vznikajícího řečnického klubu Toastmasters. Řekl jsem si: „Co můžu ztratit?“ A připojil se do klubu.

Můžeš to popsat trochu blíže?
Toastmasters  je mezinárodní nezisková organizace, která působí ve 143 zemích. Má svoje kluby, kde se lidé pravidelně setkávají a systematicky pracují na zlepšení prezentačních dovedností o tam jak se nebát vystupovat, jak zlepšit projev apod. Bylo mi sympatické, že to nebylo „jednorázové školení“, ale pravidelné se setkáváme a pracujeme na tom, jak líp prezentovat. Mám za sebou přes třicet připravených projevů, moderování Toastmasters setkání, módních přehlídek a dalších akcí.

Ty ses rozhodl, že nyní kolegy ve Wundermanu naučíš nějaké tipy a triky, nemám pravdu?
Naše HR oddělení se hodně snaží a vymýšlí pořád nové vzdělávací akce, workshopy i interní akademie. S kolegyní z HR Markétou Velcovou jsme bavili o tom, že ostatní kolegové se na ně často obrací, že by chtěli zlepšit prezentační dovednosti. A to je moje parketa. Slovo dalo slovo a vše do sebe zapadlo.

Pro Wunderkolegy nyní připravujeme první ukázku setkání, na kterou kolegy srdečně zvu. Bude se konat začátkem června u nás ve Wundermanu a je určena pro všechny wunderkolegy. Když se koncept bude líbit, kdo ví, třeba vznikne další klub.

Měl bys pro nás pár základních tipů, který by měl mít před svým projevem nebo prezentací každý na paměti?
  1. Urči si cíl, který chceš sdělit. Pokud víš, jakou myšlenku si má posluchač odnést, snáze se ti bude vytvářet struktura samotného projevu.
  2. Kdo je mé publikum? Například je diametrální rozdíl, jestli náplň svého zaměstnání popisujete babičce, nebo náboráři. Jinak řečeno, používejte jazyk, kterému posluchači rozumí. Pomůže vám to i snáze reagovat na podněty z publika. Oslnění technickými znalostmi si nechte na konferenci.
  3. Show must go on! Předpokládejte, že uděláte „chybu“ nebo řeknete něco, co jste nezamýšleli. Nikdy nejde vše podle plánu. Prostě pokračujte první věcí, která vás napadne, když máte například „okno“. Publikum neví, co chcete říct, a pokud se k chybě nepřiznáte, většinou to ani nepozná.

A kdybys měl dát na závěr úplně jednoduchou radu, co bys doporučil?
Čím lepší příprava, tím méně nervozity a lepší dojem. Jinak řečeno: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“

Autor rozhovoru: Jana Brišová

 

Kategorie: Wunderlidi, Zajímavé projekty